Podologia, podiatria

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca,reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach t.j.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach. Podolog, jako osoba wykwalifikowana, jest w stanie rozpoznać problem, ocenić go i w większości przypadków samodzielnie, bądź z udziałem lekarza specjalisty, doprowadzić stopy do odpowiedniego stanu zdrowia. Podolog doradza, udziela wskazówek, nakierowuje na stosowanie odpowiednio dopasowanych preparatów, podstawowych środków farmaceutycznych i protetycznego odciążenia. W gabinecie podologicznym  uczymy pacjentów, prowadzimy profilaktykę, doradzamy i leczymy poszczególne schorzenia i przypadłości.

Zawód podologa w Polsce jest jeszcze bardzo mało znany, natomiast w innych krajach Europy Zachodniej cieszy się niemałą popularnością od kilkunastu lat. Największym powodzeniem cieszy się w Niemczech. Podstawowym zadaniem podologa jest profilaktyka stóp. Jest to moment, w którym na stopach nie dzieje się jeszcze nic niepokojącego, a podolog okresowo stopę kontroluje. W przypadku gdy doszło do zaniedbania, bądź stopa jest chora sama profilaktyka nie wystarczy, wówczas podolog może wykonywać zabiegi i terapie służące poprawie zdrowia i zmniejszenia bolesności zaniedbanego miejsca. Podolog samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach, przeprowadza odpowiednie zabiegi bądź w skrajnych przypadkach kieruje pacjenta do lekarza specjalisty.

Podologia to nauka o kończynach dolnych: bada tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Obejmuje takie działy nauki, jak:

 • osteologia – nauka o układzie kostnym,
 • miologia – nauka o mięśniach,
 • flebologia – zajmująca się układem żylnym,
 • angiologia – badająca cały układ naczyniowy,
 • neurologia – określająca funkcjonowanie nerwów obwodowych kończyn,
 • dermatologia – zajmuje się odmiennościami powłoki skórnej stopy,
 • limfologia – nauka o układzie chłonnym,
 • biomechanika – badająca zasady ruchomości połączeń kostnych,
 • biotribologia – nauka opisująca procesy tarcia, zużycia i smarowania w węzłach tarcia występujących w żywych organizmach.

Podologia bada wzajemne zależności pomiędzy tymi działami nauki w celu określenia warunków, jakich wymagają poszczególne układy i narządy do jak najsprawniejszego funkcjonowania kończyn dolnych. Kończyny dolne są strukturami dynamicznymi, dzięki którym możemy się przemieszczać. Są zbudowane w taki sposób, że przemieszczanie z miejsca na miejce nie jest tak wielkim obciążeniem dla organizmu, jak pozycja stojąca. W marszu możemy spędzić kilkanaście godzin, natomiast kiedy musimy stać w jednym miejscu, już po kilkunastu minutach czujemy dyskomfort i uczucie zmęczenia kończyn dolnych. Okres życia płodowego jest bardzo ważny dla rozwoju kończyn dolnych. Pierwsze zawiązki nóg rozwijają się na przełomie 4 i 5 tygodnia życia płodowego. Zawiązki więzadłowych struktur stawowych w stawie kolanowym i biodrowym zaczynają się kształtować w 8 tygodniu rozwoju zarodka. Pojawiające się w tym okresie różne patologie mogą zaburzyć prawidłowy rozwój kończyn, doprowadzając do deformacji lub zmian w układzie stawowym, takich jak np. dysplazja stawu biodrowego.

Następny trudny okres rozwojowy dla kończyn dolnych to okres szkolny, kiedy mogą powstawać nabyte wady kończyn dolnych, jak np. płaskostopie poprzeczne lub płaskostopie podłużne.

Zaburzenia każdego z układów powodują pojawienie się zmian na skórze kończyny dolnej. Deformacje kostne rozwijające się w takich chorobach, jak polineuropatia, cukrzyca, zmiany niedokrwienne czy przewlekła niewydolność żylna powodują powstanie zmian na skórze pod postacią nagniotków i modzeli. Skóra ulega wtedy przebudowie: dochodzi do zaniku struktur anatomicznych skóry i przebudowy poszczególnych jej warstw. Obok miejsc z przerośniętym, zrogowaciałym naskórkiem pojawiają się miejsca, gdzie skóra jest ścieńczała i zanikowa.

Obecnie wchodzimy w okres epidemii chorób naczyniowych, które klinicznie najszybciej objawiają się na najbardziej dystalnych częściach ciała, jakimi są kończyny dolne. Wiedza o kończynach dolnych, o anatomii, fizjologii i o zmianach patologicznych jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala prawidłowo dbać o kończyny. Właściwa, profesjonalna pielęgnacja może być zapewniona tylko poprzez dobrze wyszkolonego podologa (podiatrę). Podolog (podiatra) po dokładnej ocenie stanu klinicznego kończyn dolnych dobiera odpowiedni zestaw zabiegów i środków pielęgnacyjnych, aby zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych.

W Polsce ponad 80% społeczeństwa ma problemy ze stopami!!

 

Badanie i leczenie stóp

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z następstw jakie niosą ze sobą brak leczenia i brak odpowiedniej kontroli stóp. Największą ilością chorób kończyn dolnych obarczone są osoby chorujące na cukrzycę. U diabetyków leczenie stóp jest nie lada wyzwaniem. Chorzy z syndromem „stopy cukrzycowej” muszą mieć kompetentną i fachową opiekę lekarską, a w szczególności właściwą opiekę podologiczną. Kolejną grupę stanowią sportowcy, którzy intensywnie trenując często narażają swoje stopy na nadpotliwość, deformację palców albo wrastające paznokcie. Zagrożone problemami stóp są również kobiety, które chodząc w mało wygodnym obuwiu nabywają trwałych deformacji palców, wrastających paznokci i haluksów. Na szczęście, dzięki szerokiemu zakresowi usług profilaktycznych, dostępie do profesjonalnych preparatów i wysokiej jakości sprzętu, większość tych dolegliwościmożna całkowicie lub w dużym stopniu wyleczyć w profesjonalnym gabinecie podologicznym.

Leczniczy gabinet pielęgnacji stóp oferuje bezbolesne i profesjonalne zabiegi, które przynoszą ulgę i poprawiają komfort życia pacjentów. W zakresie naszych działań znajdują się między innymi:

 • fachowe skracanie paznokci,
 • zabiegi wykonywane na paznokciach wrastających, zawiniętych grzybiczych i zgrubiałych,
 • zabiegi przeprowadzane w obrębie zrogowaciałego naskórka,
 • rozpoznanie i usuwanie odcisków i kurzajek,
 • odciążenie bolesnych miejsc.

Pamiętając, że choroby stóp są często powiązane z innymi schorzeniami, a rozwój zmian prowadzić może do poważnych powikłań – działamy w ścisłym porozumieniu ze specjalistami, praktycznie wykorzystujemy wiedzę z zakresu stosowania podstawowych środków farmaceutycznych i pomagamy w wykonywaniu lekarskich zaleceń, dotyczących specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Według najnowszych badań, wszystkie osoby, które ukończyły 30 rok życia powinny co najmniej raz na 6-8 tygodni decydować się na profesjonalny pedicure i korzystać z porad podologów. Z przynajmniej taką samą częstotliwością, profesjonalne gabinety powinni odwiedzać pacjenci chorujący na cukrzycę. Propagując wiedzę dotyczącą pielęgnacji stóp i mając świadomość, jak często problem wrastającego paznokcia czy bolesnych odcisków jest zaniedbywany – wizyty konsultacyjne polecamy wszystkim, odczuwającym dyskomfort lub obciążonym genetycznie pacjentom. Do skorzystania z oferty profesjonalnych zabiegów zapraszamy także osoby znajdujące się w grupie ryzyka i zagrożone wystąpieniem szybciej rozwijających się, a przez to bardzo niebezpiecznych zmian w obrębie stóp.

Nasza skóra i paznokcie mają określone funkcje i aby mogły je spełniać powinny być stale poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Nawet najdrobniejsze pęknięcie tkanki może być początkiem większego problemu, który w późniejszych stadiach wymaga pomocy lekarza oraz podologa. Pamiętaj, że dobór obuwia, styl życia i zabiegi pielęgnacyjne mają kluczowy wpływ na zdrowie Twoich stóp. Zdrowa, nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na urazy.

Skąd się biorą problemy stóp?

Przyczyną problemów ze stopami jest często lekceważenie wielu kluczowych kwestii, dotyczących codziennejpielęgnacji i profilaktyki stóp. Poza uwarunkowaniami genetycznymi najczęstsze przypadki to niewłaściwie dobrane buty, zbyt częste wycinanie skórek, brak nawilżania skóry i przesadne skracanie długości paznokcia. Wysokie obcasy, częste treningi nadwyrężające stopy również zwiększają ryzyko powstawania wielu dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z eleganckiego wyglądu czy ukochanego sportu!